VSG-3421-XN-D024 - VERSA VALVES United States
Description: Pneumatic 3-Way Solenoid Valve for Boile 2 PC Pneumatic 3-Way Solenoid Valve for Boiler 1 ESD MODEL: VERSA Valve VSG-3421-XN-D024 VALVE SERIES: V Series #V# Valve Pneumatic service to 200 psi (14 bar) ACTUATING DEVICES: Spring Return. Spring pushes valve spool, Solenoid-Pilot/2 position FUNCTIONAL TYPE OF VALVE: Three-Way VALVE PORT SIZE: 1/4# NPT BODY DETAILS: SIDEPORTED # INPILOT Body with integral, pipe threaded ports. This type of body is directly connected to pressure lines and is used for mechanical, manual. it has an auxiliary internal passage to supply INPilot** type solenoid and pilot actuators. SPOOL DETAILS (Flow patterns): Normally Closed (actuating device must be on right end of valve) OPTIONS/VOLTAGES SUFFIX DETAILS: -XN, (d)Flameproof, ATEX, D= Direct Current (DC), 24VDC = 024