PAC03B-040 - SHIMADEN United States
Description: Input Current: Off Voltage: Control Voltage: 3.5~30V DC Current Capacity: 10A, 20A, 40A (With Heat Sink, Ambient Temperature below 40˚C) 1.0V DC max Control Element: 100~240V 50 / 60Hz 10mA max Control Mode: Triac Zero voltage switching Output Characteristics: Operational Lamp: Red LED lamp Output Protection: Internal Barister (430V) Insulation Resistance: Between input/output terminals and housing case 500V DC 100 MΩ min Control Input: Power Supply: Operational Load Voltage Range: 35~264V 50 / 60Hz Dielectric strength: Between input/output terminals and housing case 3000V AC 1 minute Internal Barister absorbs external surge Voltage Drop (when output 'ON'): Leakage Current (when output 'OFF'): 12mA max (Power Apply=200V AC) Minimum Load Current: 1.5V max (Operational Ambient Temperature=25˚C) 1.0Arms (Ampere root mean square) Operational Ambient Temperature: -20~80˚C Storage temperature: -30~100˚C Weight: Without heat sink With heat sink 95g (40A) 65g (10A/20A) Approx. 390g (40A) Approx. 260g (10A/20A)