NF202-0CSDG-00000 - SHIMADEN United States
Description: NF2020C-SDG SHIMADEN SINGLE PHASE 2-WIRE NOISE FILTER DIMENSION: 154 B x 95 H x 50 D mm RATED VOLTAGE: 500V AC (50/60Hz) RATED CURRENT CAPACITY: 20A DIELECTRIC STRENGTH: 2000V AC between input/output terminal and case, 1 minute INSULATION RESISTANCE: 500V DC, 500MΩ min. between input/ output terminal and case, 1 minute later LEAKAGE CURRENT: 3mA max 500V AC 50Hz (by UL1283) OVERLOAD CURRENT: Constant current × 150%, 1 Minute OPERATING TEMPERATURE RANGE: -20–50 °C Installation must be done on a metal plate (install the filter on wall) Weight Approx: 0,8 kg/ea