HC-12-P163 [M20x2.5] - SAMCHULLY United States
Description: 12” 3-jaw, closed-center plain back hydraulic chuck with [M20x2.5] drawtube connector; 304mm O.D.; 26 ~ 304mm clamping range; 10.5mm jaw stroke on diameter; 30mm plunger stroke; 156KN maximum static gripping force; 1.5x60° master jaws serration; 3380 maximum rpm; PMAX 163