HC-10-P125 [M20x2.5] - SAMCHULLY United States
Description: 10” 3-jaw, closed-center plain back hydraulic chuck with [M20x2.5] drawtube connector; 254mm O.D.; 24 ~ 254mm clamping range; 8.8mm jaw stroke on diameter; 25mm plunger stroke; 108KN maximum static gripping force; 1.5x60° master jaws serration; PMAX 158; 4010 maximum rpm