AV4FVD130-VU-L175 / 12-V44A-EX - KSR KÜEBLER United States
Description: KSR KÜEBLER 263131038 FLOAT SWITCH TYPE FLS-S FLOAT SWITCH TYPE FLS-S APPROVAL: EX I; KEMA 01ATEX1053 X II 1 / 2G EX IA IIC T3 ... T6 GA / GB MATERIAL: STAINLESS STEEL 1.4571 (316TI) PRESSURE: 0.5 BAR TEMPERATURE RANGE (-10 ° C TO 80 ° C) DENSITY MEDIUM: 1000 KG / M³ CASE: STAINLESS STEEL PROTECTION CLASS: IP67 ELECTRICAL CONNECTION: CABLE GLAND M20X1.5 MM PROCESS CONNECTION: FLANGE D130 / PN40 SWITCHING FUNCTION 1: SWITCH 130 MM FLOAT: STAINLESS STEEL (1.4571 V) V44A FLOAT QUANTITY: 1 PCS SLIDING TUBE: Ø 12 MM MOUNTING LENGTH: 175 MM WEIGHT: 2.7 KG 60 AV4FVD130-VU-L175 / 12-V44A-EX