C274AC35400AA0J - KEMET United States
Description: ilm Capacitor, 40 µF, C27 Motor Run Series, 470 VAC, Quick Connect, Snap-In, ± 5%, 20 V/µs Capacitance: 40µF Product Range: C27 Motor Run Series Voltage Rating: 470VAC Capacitor Terminals: Quick Connect, Snap-In Capacitance Tolerance: ± 5% dv/dt Rating: 20V/µs Capacitor Dielectric Type: PP (Polypropylene) Capacitor Case Style: Can Height: 121mm Diameter: 50mm Stud Size - Metric: M8 Operating Temperature Min: -25°C Operating Temperature Max: 85°C Automotive Qualification Standard: - RoHS Phthalates Compliant: Yes Capacitance value ranges from 1μF to 70μF Polypropylene is used as a dielectric Operating temperature range -25 to +85°C Rated voltage of 470VAC ±5% standard tolerance Safety Class P0, UL94-V0 disk Class A: 30,000 hrs @ 420Vac Class B: 10,000 hrs @ 470Vac